XX Letni Salon Muzyczny

Jak co roku zapraszamy do Bażantarni na cykl koncertów a w programie:

Nie zabraknie też konkursów, m.in. z cyklu „Rok z …”. W 2017 roku będzie to konkurs poświęcony gen. Bolesławowi Nieczuja - Ostrowskiemu i J.Conradowi.

Projekt ten tradycyjnie realizowany jest przy wsparciu finansowym samorządu miasta Elbląg i pod patronatem: Elbląskiej Gazety Internetowej PortEl.pl, Telewizji Truso i przy współpracy redakcyjnej RMF Classic a tegorocznymi partnerami są: Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu, elbląski Teatr im. Aleksandra Sewruka, Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej

Koncerty rozpoczynamy o godz. 17.00, wstęp wolny.


 

WYSTAWA RYSUNKÓW ZBIGNIEWA JUJKI

C'est la Vie

„C’est la Vie” to tytuł ostatniego koncertu w ramach XIX Letniego Salonu Muzycznego – Bażantarnia 2016 na który zapraszamy 07 sierpnia 2016 r. Robert Furs (akordeon) i Leszek Mazur (gitara) zabiorą nas w to popołudnie do przepięknej Francji, na ulice starego Paryża. Obaj muzycy są doskonale znani elbląskiej publiczności.

Robert Furs - akordeonista , pianista i dyrygent. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na Wydziale Dyrygentury oraz Akademię Muzyczną w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym -specjalność akordeon u prof. Elżbiety Rosińkiej. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich u cenionych wirtuozów akordeonu m.in. prof. M .Stern-Niemcy, prof. A. Zagoriański-Ukraina, prof. F. Palazzo-Włochy, prof. Margit Kern-Bremen, prof. Ivano Battiston-Włochy, prof. Boris Lenko- Słowacja.

Artysta jest animatorem życia kulturalnego w Elblągu. Jest założycielem i liderem zespołów C'est lavie , De Javu , Acoustic Klezmers i El Jazz-Trio. Wykonawca prezentował swój dorobek artystyczny na koncertach w kraju i za granicą.. Wykonuje muzykę klasyczną z kanonu muzyki akordeonowej, a także transkrypcje utworów fortepianowych i innych instrumentów. Ulubioną w repertuarze artysty jest muzyka francuska ,w której akordeon pełni bardzo ważną role i jest traktowany jako instrument wirtuozowski. Akordeonista bardzo chętnie wykonuje kompozycje musette – czyli utwory z okresu międzywojennego przeznaczone na akordeon solo. Robert Furs sięga po utwory takich kompozytorów jak: Tony Murena , Paul Beuscher i Richard Galliano. Kompozycje tego ostatniego łączą w sobie elementy stylu musette z jazzem. Nie stroni także od kompozycji popularnych francuskich pieśniarzy i artystów takich jak: Joe Dassin, Edith Piaf, Charles Aznavour, Dalida, Jacques Brel, Yves Montand, Mireille Mathieu. Oprócz muzyki francuskiej Robert Furs często sięga po repertuar jazzowy. Współczesny akordeon jako instrument solowy daje takie możliwości wykonawcze i interpretacyjne, które coraz częściej wykorzystujemy w tej stylistyce muzycznej. Obecnie pracuje na płytą solową, w której zamierza zawrzeć dotychczasowe doświadczenia muzyczne.

Gra na akordeonie koncertowym włoskiej Firmy Borsini.

Leszek Mazur gitarzysta klasyczny i elektryczny. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych XX wieku związany z elbląską grupą Kaszmir, z którą zdobył jedną z trzech pierwszych nagród w debiutach na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za piosenkę „Nie powiedziała nic’. Tuż po Opolu nastąpiły istotne zmiany w składzie ale zespół nadal koncertował, brał udział w przeglądach i sesjach, m.in. w roku 1990 odbył tygodniową sesję w warszawskim studio „S4”. Po roku 1990 zawiesił działalność i występował tylko sporadycznie. W roku 2006, przy okazji pracy nad pierwszym krążkiem, „Kaszmir” się reaktywował. Płyta ukazała się w 2008 roku.

W tym roku, z okazji jubileuszu 50-lecia Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, patronatem honorowym objął Letni Salon Muzyczny Prezydent Elbląga Witold Wróblewski a nasz projekt realizowany jest przy współudziale finansowym samorządu miasta Elbląg.

Patronat medialny, to Elbląska Gazeta Internetowa PortEl.pl; Elbląski Dziennik Internetowy info.elblag.pl; Dziennik Elbląski, Telewizja Elbląska i współpraca redakcyjna z RMF Classic.

Zapraszamy do muszli koncertowej w Bażantarni. początek koncertu godz. 17.00


 

Promocje 2016

Jesień w Elbląskim Towarzystwie Kulturalnym, to od kilkunastu już lat program stypendialny „Promocje 2016”. Fundusz stypendialny, jak każdego roku, tworzą wpływy z 1 % oraz środki własne ETK. Na zgłoszenie czekamy do końca października 2016 roku a stypendia zostaną wręczone 28 listopada br. podczas Koncertu Donacyjnego. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem i skorzystania z naszej propozycji wsparcia.

 

PROMOCJE 2016

REGULAMIN

I. Cel programu:

Celem programu jest:

1. Udzielenie pomocy finansowej młodzieży szczególnie uzdolnionej w różnych dziedzinach sztuki.

2. Promocja młodych talentów w miejscowym środowisku oraz na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

II. Odbiorcy programu:

Program stypendialny skierowany jest do studentów uczelni artystycznych w kraju i za granicą oraz młodych twórców (do 35 roku życia) rozpoczynających drogę artystyczną a mieszkających w Elblągu.

III. Organ decydujący o przyznaniu stypendium:

Stypendia przyznawane są przez Radę ETK, która ustala również wysokość stypendium indywidualnie dla każdego wniosku. Decyzje Rady są ostateczne i nie podlegają odwołaniu.

IV. Kryteria przyznawania stypendium:

O stypendia mogą ubiegać się studenci, laureaci nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach, przeglądach z różnych dziedzin sztuki.

1. Młodzi twórcy (do 35 roku życia) mieszkający w Elblągu, rozpoczynający drogę artystyczną, przygotowujący koncerty, wystawy, wydanie płyty, książki, itp.

2. Studenci i artyści na udział w warsztatach, kursach mistrzowskich, festiwalach, konkursach, przeglądach ogólnopolskich i międzynarodowych.

V. Forma stypendium:

Stypendia udzielane są w formie finansowej i przyznawane w ciągu roku w zależności od potrzeb, do wyczerpania limitu środków lub organizacyjnej, poprzez organizację koncertu, wystawy, spotkania autorskiego, itp.

VI. Zasady organizacyjne:

Ubiegający się o stypendium składają w siedzibie ETK - ul. Wodna 1 A 82-300 Elbląg, następujące wnioski:

1. Podanie/wniosek.

2. Zaświadczenie i opinię z uczelni, kopie nagród, dyplomów, itp. (dotyczy studentów).

3. Scenariusz imprezy, koncertu, wystawy, książki.

4. Zgłoszenie na kurs mistrzowski, festiwal, konkurs oraz potwierdzenie udziału (po realizacji).

5. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych zawartych w przedstawionych dokumentach dla potrzeb niezbędnych do realizacji programu stypendialnego - zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych (Dz. U. Nr 133 poz. 883).

6. Termin składania dokumentów: 31 października 2016 roku.

VII. Osoby, które uzyskają stypendia zobowiązane są do promowania ETK i Elbląga w swoim środowisku, mediach i wystąpieniach publicznych oraz materiałach promocyjnych, a ponadto wyrażają zgodę na wykorzystanie przez ETK swoich danych osobowych w celach promocyjnych.

VIII. Z programu stypendialnego nie mogą korzystać dzieci członków Rady ETK.

IX. Program stypendialny realizowany jest z wpływów "1 %" i srodków własnych ETK.

X. Wszelkie zmiany regulamin zatwierdza Rada ETK.

na zdjęciu Krzysztof Narodowski - stypendysta z 2015 roku 

 

 

Trio Ambassador

Trio Ambassador tworzą Momir Novakovic - serbski akordeonista, Maristella Patuzzi - szwajcarsko-właska skrzypaczka i Barbara Misiewicz - polska - elbląska - wiolonczelistka. Współpracują z kilkoma kompozytorami, którzy komponują specjalnie dla nich ale w swoim repertuarze mają zarówno utwory muzyki klasycznej jak i folklorystycznej.

zapraszamy do muszli koncertowej w Bażantarni

31 lipca 2016 r. godz. 17.00

z koncertu „Trio Ambassador”, w którym grają Zimę z Czterech Pór Roku Astora Piazzolli,
https://www.youtube.com/watch?v=hs6hpUmOyQo