Mój Boże co za Diabeł

diable au bureau

„Mój Boże, co za Diabeł” to tytuł najbliższego spotkania w ramach „XXII Letniego Salonu Muzycznego – Bażantarnia 2019” na które zaprasza Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Na to wydarzenie wyjątkowo zapraszamy w  piątek 12 lipca 2019 r., W muszli koncertowej wystąpi francuski teatr uliczny „THÉÂTRE D’ÉPICURE”.  W ich wykonaniu zobaczymy spektakl zatytułowany „Quel Diable D’Homme”, czyli… „Mój Boże, co za Diabeł”.

Autorką sztuki jest Grażyna Erhard.  Jest to w formie groteskowo-onirycznej opowieść jak to doktor Faust sprzedał duszę diabłu, żeby odzyskać młodość, z jej werwą i siłą witalną. Ten średniowieczny bohater przedstawień jarmarcznych zainspirował nie tylko sztuki Goethego czy Marlowe’a, lecz również dzieła takich kompozytorów jak Berlioz i Gounod.  Jak mówi autorka: „W naszej niefrasobliwej komedii, głównym bohaterem jest Fausto Goetz, prawie już stuletni pisarz, świeżo upieczony członek Akademii Francuskiej. Wyczerpany po uroczystej ceremonii przyjęcia w poczet czterdziestu „ Nieśmiertelnych”  zapada przy swoim biurku w sen. Pojawia mu się wtedy Mefistofeles,  który  proponuje podpisać z nim pakt : powrót do młodych lat w zamian za duszę, po którą przyjdzie za sto lat. Otóż okazuje się, że Diabeł nie jest taki straszny jak to się wydaje. W podziemnym królestwie władzę tak naprawdę sprawuje jego jędzowata małżonka.  Jak skończy się ta opowieść? Warto wybrać się w piątkowe popołudnie do Bażantarni i w tej opowieści uczestniczyć osobiście. Na scenie wystąpią: Grażyna Erhard, Michel Erhard, Martine Duboc,  Daniel Duboc, Sébastien Erhard

Teatr, trochę rodzinny,  powstał w 2007 roku we francuskim  Canteleu. Ma w swoim repertuarze m.in. „Seks, kłamstwa i ideały”, „Nie igra się ze śmiercią”,  „Nie ma powrotu do przyszłości”, „Dość tych żartów”. Autorką większości z nich jest Polka z pochodzenia Grażyna Erhard.

Tegorocznymi partnerami Salonu są: Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu, PTTK Odział Ziemi Elbląskiej, Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne, Agencja Reklamowa IBC.  Patronat medialny: Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl i RMF Classic współpraca redakcyjna.                                                                            Projekt realizowany jest przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląg.

Spektakl zaczynamy tradycyjnie o godz. 17.00 w muszli koncertowej w Bażantarni i to niezależnie od pogody, wstęp wolny