„Electric Radiator”

to tytuł kolejnej płyty Roberta Furs z akordeonem w roli głównej, to nowość na(nie tylko elbląskim) rynku muzycznym. Płyta ta egzystuje w nurcie muzyki rozrywkowej, a nawet elektronicznej. Jak mówi artysta: „publikacja jest próbą umiejscowienia akordeonu w nowoczesnej stylistyce rozrywkowej, czerpiącej z nowych rozwiązań dźwiękowych i możliwości oferowanych przez współczesne instrumenty elektroniczne. Jest ona także ciekawa z tego powodu, że na rynku muzycznym nie ma podobnego wydawnictwa. Praca nad tą płytą była dla mniezupełnie czymś nowym, ponieważ jestem nie tylko wykonawcą materiału dźwiękowego znajdującego się na krążku, ale także kompozytorem, aranżerem i producentem wszystkich przedstawionych utworów. Krążek pokazuje nowe brzmienie akordeonu, a także zmienia jego rolę w poszczególnych utworach. Czasami akordeon pełni rolę dominującą, a gdzie indziej uzupełnia brzmienia syntezatorów i instrumentów analogowych i arpeggiatorów. Kompozycje zawarte na płycie są optymistyczne, wesołe, a nawet taneczne. Melodyjne motywy wykonane na akordeonie współgrają z delikatnym tłem instrumentów elektronicznych i nowoczesnymi zestawami perkusyjnymi.
Mam nadzieję, że tak współcześnie zarysowany obraz muzyki akordeonowej przybliży ten instrument nie tylko jego miłośnikom ,ale także osobom spoza kręgu akordeonistów.” Robert Furs, to wirtuoz akordeonu, pianista, dyrygent. Ukończył studia mistrzowskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na Wydziale Dyrygentury i Edukacji Muzycznej oraz studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym – Specjalizacja Akordeon w klasie prof. Elżbiety Rosińskiej. Jako akordeonista koncertuje solowo i w zespołach kameralnych. Jest popularyzatorem akordeonu jako instrumentu solowego w Polsce i za granicą. Współpracuje między inny z Filharmonią Pomorską im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy, Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym i innymi instytucjami kulturalnymi w Kraju.
W 2016 roku w dowód uznania jego talentu Elbląskie Towarzystwo Kulturalne przyznało mu Stypendium Artystyczne „Promocje”. Artysta jest również dwukrotnym laureatem Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg przyznanego mu przez Prezydenta Miasta Elbląg w latach 2016 i 2019.
Znaczącą pozycją w dorobku artystycznym Robert Fursa jest Jego pierwsza solowa płyta „FURS ACCO” w której prezentuje akordeon jako instrument wysoce artystyczny i całkowicie samodzielny. Artysta zawarł w niej wszystkie swoje dotychczasowe doświadczenia muzyczne. Ze względu na jej wartość muzyczną została ona wydana przez Wydawnictwo Soliton w Europie pod nazwą „CLASSICAL ACCORDION”. Robert Furs jest również pedagogiem i od wielu lat kształci muzycznie młodzież w Szkole Muzycznej YAMAHA w Elblągu.
Na promocję płyty zapraszamy 18 lutego 2020 r. godz. 18.00 do Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Karola Wojtyły w Elblągu, ul. Świętego Ducha 25
Wstęp wolny