Banda Czworga i debiutancka płyta

BANDA CZWORGA PREZENTUJE SINGIEL I OKŁADKĘ PŁYTY

 Elbląska grupa sea-folkowa Banda Czworga ukończyła pracę nad debiutancką płytą. Muzycy zaprezentowali okładkę i singiel promujący wydawnictwo. Płyta zatytułowana jest „Piosenki znad rzeki Elbląg”, zaś okładka autorstwa Karoliny Piejdak bezpośrednio nawiązuje do charakterystycznych elementów naszego miasta: „od początku podjęcia prac nad nagraniami podkreślaliśmy, że zależy nam, jako zespołowi wykonującemu muzykę żeglarską, aby promować wydawnictwem nasze miasto, które ma wspaniałe, morskie tradycje. Chcieliśmy to jednak zrobić z dystansem, w żartobliwej formie i myślę, że to się udało – mówi Przemysław Piejdak, lider zespołu.

Pierwszy utwór na krążku opowiada o ostatnim rejsie Czarnego Sama, zwanego Księciem Piratów: „Piosenka jest napisana z perspektywy załogi galery „Whydah Gally”, która feralnej nocy 26 kwietnia 1717 roku stoczyła przegraną walkę z potężnym sztormem w okolicach Przylądka Cod. Nawałnicę przeżyło tylko dwóch piratów, zaś na szczątki wyładowanego kosztownościami wraku natknięto się dopiero w 1984 roku. Utwór zwie się tak samo jak ów okręt i jest jednym z naszych flagowych numerów, dlatego też zdecydowaliśmy się rozpocząć promocję płyty od jego publikacji – kontynuuje muzyk. Link do singla znajduje się poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=gfizyi9EnrA

Na albumie znajdzie się 10 autorskich utworów utrzymanych w stylistyce folku morskiego. Więcej o płycie i utworach będzie można dowiedzieć się na spotkaniu autorskim, które odbędzie się po nowym roku: „materiał trafił do produkcji w tym tygodniu i będzie gotowy w wersji fizycznej przed świętami. Premierę płyty planujemy, wraz z Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym, na pierwszą połowę stycznia, kiedy to odbędzie się spotkanie autorskie, w trakcie którego będzie można odsłuchać wszystkich piosenek i zaznajomić się z kulisami ich powstawania – kontynuuje muzyk.

Wydawnictwo zrealizowano w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg oraz Stypendium Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego „Promocje – 2017”. Partnerem przedsięwzięcia jest Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, gdzie w sali kameralnej muzycy zarejestrowali partie wokali.