Scena przy stoliku

Zapraszamy 14 listopada 2019 r. na ostatnie tegoroczne spotkanie „Sceny przy stoliku”

W znakomicie napisanej sztuce „Do wyjaśnienia” Barrie Keeffe opisuje stosunek społeczeństwa brytyjskiego do zmieniającego się poprzez imigrację przekroju rasowego Brytyjczyków. Keeffe pisał swoją sztukę w latach 70-tych ubiegłego wieku, kiedy odsetek niebiałych Brytyjczyków wynosił zaledwie około trzy i pół procenta, ale czuć było nieuchronnie nadchodzącą zmianę w tej statystyce. Autor rozprawia się uprzedzeniami rasowymi i ostrzega przed istniejącymi oraz powstającymi skrajnie nacjonalistycznymi organizacjami.

„Do wyjaśnienia” jest sprawnie napisanym kryminałem społecznym. Leon Delroy zostaje zatrzymany przez policję, po tym jak jego żona została zamordowana. Jesteśmy świadkami przesłuchania człowieka, który został zatrzymany „do wyjaśnienia”. W trakcie rozmowy z przesłuchiwanym wychodzą na jaw uprzedzenia i niechęć rasowa śledczych.
Pokój przesłuchań, dwóch śledczych i jeden podejrzany. Czy Leon Delroy zamordował swoją żonę? Czy są na to dowody? Dlaczego podejrzany został zatrzymany? To wszystko jest do wyjaśnienia…